Selo Lipovac je od centra Srebrenice udaljeno 11 kilometara. Smješteno je na zapadnoj strani općine Srebrenica,a desno od toka rijeke Jadar koja protiče pored ovog sela.
Dio puta je asvaltni, a dio makadamski u prilično dobrom stanju. Pred rat u naselju je živjelo 29 domaćinstava. Danas je napravljeno desetak kuća. Među povratnicima u selo Lipovac je i porodica Smajić.
Saib Smajić se prije nekoliko godina vratio iz Amerike i kaže da je „zamijenio ulice New Yorka za makadam Lipovca”. Uz pomoć Fedralnog ministarstva za izbjeglice, opštine Srebrenica i vlastitih sredstava Smajić je otvorio farmu pilića u svom rodnom Lipovcu.
Nekako je najbolje na svome. Ja sam se vratio i odlučio da živim ovdje i radim. Uspio sam u svom naumu da otvorim firmu pilića. U svemu tome mi je pomoglo Federalno ministarstvo za izbjeglice i opština Srebrenica na čelu sa načelnikom koji su mi pružili podršku. Potpisao sam ugovor sa firmom „Ovako” i evo već nekoliko mjeseci radimo intenzivno. Kapacitet farme je 7500 pilića i mi smo isporučili već tri turnusa. Farma pilića „SS Lipovac” je prva na području mjesne zajednice Sućeska. Cijela porodica je angažovana na radu jer ima posla – kaže Smajić koji dodaje da mu je nekad i teško naći radnike da rade.
Teško nalazim radnike kada je isporuka pilića i čišćenje. Bez obzira što su dobre dnevnice, teško se nalaze radnici. Prijatelji dođu i pomognu, ali nekad moram ići u druge opštine da nađem radnike jer u Srebrenici ima i dosta onih koji neće da rade – istiće Smajić
U radovima na farmi Saibu i njegovoj supruzi intenzivno pomažu i Saibovi roditelji Sakib i Merka iako su u poznim godinama.
Sakib kaže da mu je drago da je njegov sin uspio da ostvari svoj cilj, te da su „projekti kao što je farma pilića garant povratka i ostanka onih koji se vraćaju na svoja ognjišta”
Makadamski dio puta u dužini od oko 2,5 kilometara kojim se dolazi do Lipovca otežava dolazak kamiona kada je isporuka pilića, ali Smajić vjeruje da se sve „prepreke mogu prevazići kada se hoće raditi”